+420 481 622 211 obchodni@polyform.cz
e-shop
ČESKÁDESKA.cz

Údržba a použití pracovních desek

PRACOVNÍ DESKY A PARAPETY jsou obzvlášť hygienickým výrobkem, protože mají hladkou neporézní melaminovou plochu. Špína, prach a baktérie tak nemají možnost útočit na jejich povrch. Jejich melaminový povrch je schválen pro styk s potravinami dle direktivy EC č.1935/2004 Evropského Parlamentu.

PRACOVNÍ DESKY A PARAPETY jsou nenáročné na údržbu. Stačí omytí čistou vodou s běžnými domácími saponáty. Po ukončení čištění však musí být povrch výrobku vždy vysušen do sucha čistým měkkým hadříkem!

PRACOVNÍ DESKY A PARAPETY nejsou určeny pro krájení a porcování potravin a nemůžou nahradit speciální výrobky určené pro tuto činnost - dřevěná prkýnka atd.

PRACOVNÍ DESKY A PARAPETY jsou odolné proti UV záření, ale nejsou určeny pro venkovní použití!

PRACOVNÍ DESKY jsou málo odolné proti dlouhodobému pronikání vlhkosti ze spodní strany. Je-li pod PRACOVNÍ DESKOU myčka nádobí, trouba nebo pračka, doporučujeme opatřit dolní plochu PRACOVNÍ DESKY nad spotřebiči dodatečnou protiparní zábranou – např. nalepit samolepící aluminiovou fólii, nalakovat atd. (viz. Technická doporučení Polyform)

ZÁSTĚNY (obkladové panely) v žádném případě nelze užít jako žáruvzdornou zábranu (například u vařičů nebo sporáků)!!! Zástěnu (bez ohledu na použitý dekor) je vždy nutné ochránit před přímým působením tepla výrobkem k tomu určeným!

Upozornění - Nepokládejte horké pánve a hrnce přímo z hořáku, varné a indukční desky, nebo trouby na povrch PRACOVNÍCH DESEK A PARAPETŮ. Pod rozžhavené nádobí a spotřebiče, jako jsou hrnce, pánve, nádoby z varného skla, kameninové a keramické hrnce, elektrické smažící pánve atd. vždy použijte žáruvzdornou podložku.

Běžné čištění - PRACOVNÍ DESKY A PARAPETY jsou neporézní a proto se mohou stírat vlhkým hadříkem nebo houbou a mírnými saponáty či prostředky k běžnému čištění. Dlouhodobé působení vody na povrch (tedy i na olepené hrany nebo spoje) PRACOVNÍ DESKY A PARAPETU ale není přípustné. Po čištění nebo potřísnění výrobku tekutinou je nutné povrch ihned setřít do sucha!

Silné kyseliny a louhy - S takovými chemikáliemi, které jsou obsaženy v čističích odpadů, toaletních mís, pečících trub, v odstraňovačích barev, v čističích na štětce a kovy a čističe obsahující metylenchlorid, trichloretylén či aceton, (odlakovač na nehty) by se mělo v okolí povrchu PRACOVNÍCH DESEK A PARAPETŮ zacházet velmi opatrně. Dostanou-li se tyto chemikálie do kontaktu s PRACOVNÍMI DESKAMI A PARAPETY, ihned je setřete z povrchu výrobku suchým hadrem a následně neutralizujte potřísněné místo mýdlovou vodou. Po neutralizaci musí být povrch výrobku dobře opláchnut čistou vodou a vysušen měkkým hadrem. Některé z těchto látek – pokud se ponechají působit na povrch PRACOVNÍCH DESEK A PARAPETŮ i krátkou dobu – mohou způsobit poškození povrchu, které již nelze odstranit.

Potřísnění a skvrny - Běžné každodenní potřísnění povrchu se snadno odstraní běžnými čistícími technikami – voda a saponát. Některá obtížnější potřísnění a skvrny, jako např. potravinářské barvy, čaj a ovocné nápoje si mohou vyžádat agresivnější způsob čištění pracovní plochy s pomocí tekutého písku. Použití tekutých brusných prostředků (např. CIF) ale může způsobit zmatnění lesklého povrchu pracovní desky! Je zakázáno na melaminový povrch výrobku používat mechanické brusné prostředky, včetně mycích houbiček s abrasivní vrstvou na povrchu, silné kyseliny, louhy a rozpouštědla! POZOR!!! Hrubá dna hrnců nebo porcelánových nádob bez glazury mohou při posunování po pracovní desce též poškodit její povrch.

Cigarety - Pokud se hořící cigareta náhodně dostane do styku s povrchem, může zanechat nikotinovou skvrnu či stopu sežehnutí. Obojí se může podařit odstranit saponátovým roztokem a silnější skvrny od cigaret se může podařit odstranit tekutým čističem velice jemným krouživým pohybem nad místem poškození.

soubory ke stažení