+420 481 622 211 obchodni@polyform.cz
E-SHOP SE PŘIPRAVUJE 0 Ks za 0 Kč
Váš nákupní košík je prázdný

Údržba a použití kompaktních desek

Údržba

Tvrdý neporézní povrch vysokotlakých laminátů zaručuje vysokou odolnost vůči chemickým produktům a vzniku skvrn na povrchu (dle normy ČSN EN 438).

Příklad produktů, které po 16 h působení nezanechají na povrchu žádné stopy:

amoniak, káva, inkoust, metanol, petrolej, hydroxid draselný (koncentrace < 10 %), chlorid draselný, chlorid sodný (kuchyňská sůl), hydroxid sodný (koncentrace < 10 %), víno, čaj.

Příklad produktů, které nezanechají na povrchu stopy, pokud jsou do 10 – 15 min setřeny vlhkým hadříkem a povrch je následně vysušen:

roztoky kyselin do 10 % (chlorovodíková, fluorovodíková, fosforečná, dusičná, sírová, siřičitá,...), peroxid vodíku, hydroxid draselný (roztok > 10 %), hydroxid sodný (roztok > 10 %).

Příklad produktů, které mohou zanechat trvalé stopy na povrchu, nejsou-li ihned odstraněny:

roztoky kyselin nad 10 % (chlorovodíková, dusičná, fosforečná, sírová, fluorovodíková, bromovodíková,...).

 

Čištění

  • Běžnou denní údržbu provádět jemnou namydlenou houbičkou nebo hadříkem.
  • Na odolné skvrny použit vhodné organické rozpouštědlo (aceton, alkohol,...), opláchnout vlažnou vodou a setřít.
  • Nikdy nepoužívat abrasivní prostředky (tekutý písek, drátěnka, drsná houbička,...) nebo bělící činidla, leštidla, čistící produkty na bázi kyselin nebo jejich solí.
  • Kapky lepidel by měly být ihned odstraněny. Neopren nebo silikon by měl být odstraněn vhodným rozpouštědlem. Zbytkové stopy lepidel by měly jít odstranit acetonem.

Známky oděru (mikro škrábance) jsou více viditelné na tmavých dekorech. Tyto změny jsou pouze vizuálního charakteru a neznačí nižší kvalitu povrchu. Tato vlastnost by měla být brána do úvahy v souvislosti s končným užíváním produktu.

Povrchy s vysokým leskem jsou vzhledem ke své hladkosti více náchylné k poškrábání. Škrábance jsou pouze vizuálního charakteru a neznačí nižší kvalitu povrchu. Tato vlastnost by měla být brána do úvahy v souvislosti s končným užíváním produktu.

Vzhledem ke své textuře a matnosti může v průběhu používání povrch ROCHE ve spojení s tmavými barvami vykazovat určité barevné odchylky. Světlá místa, která se mohou obejvit, ale neznačí nižší kvalitu povrchu. Tato vlastnost by měla být brána do úvahy v souvislosti s končným užíváním produktu.

Bílé jádro kompaktu Monochrom nezmění svůj vzhled po působení celé řady produktů (pomerančový džus, olej, peroxid, aceton,...), ale je citlivější na určitá barevná činidla jako například víno a jemu podobné produkty. Tyto činidla doporučujeme okamžitě odstranit. Pokud se vyskytnout odolnější skvrny, je možné hrany lehce obrousit jemmým smirkovým papírem nebo houbičkou. Polyrey testuje jádra kompaktů stejným způsobem jako jako jejich povrchy, přestože podle normy ČSN EN 438 na hrany nejsou kladeny žádné konkrétní požadavky co se odolnosti proti vzniku skvrn týče.

Dodržování určitých pravidel zaručuje delší životnost kompaktních laminátů

  • Neustále používat prkénka na krájení a žáruvzdorné podložky, aby se ochránil povrch.
  • Okamžitě setřít rozlité tekutiny a vyhnout se situacím, kdy na povrchu dlouhodobě stojí voda.
  • Zabránit pohybu hrubých předmětů po povrchu.

 

soubory ke stažení